Istnieje wiele możliwości i sposobów na zwiedzanie  - jedna z nich jest przejażdżka pociągiem .

 Początki ekwadorskiej kolei sięgają końca XIX wieku, kiedy to w roku 1873 zostało oddane do użytku 41 kilometrów torów ciągnących się po wybrzeżu od miasta Yaguachi aż do Milagro. W 1897 firma "Guayaquil and Quito Railway" postanowiła rozszerzyć zasięg kolei; i tak 5 lat później góra znana pod nazwa Condor Pununo został przecięta koleją sięgając aż po "Nariz del Diablo". To właśnie ten etap rozbudowy kolei przyczynił się do nazwania jej najbardziej niebezpieczna koleją na świecie.

 


25 czerwca 1908 roku pierwsze pociągi dotarły do stacji Chimbacalle dając tym samym początek trasie do Quito. A w 1912 został otworzony przejazd na trasie Bahia - Chone(który  niestety nie dotrwal do naszych czasów).

 


Jednak chyba największe znaczenie miał odcinek udostępniony 26 Sierpnia1957 a łączący obszary górskie z oceanem spokojnym, dając im tym samym polaczenie z największym ośrodkiem handlowym jakim był kanał panamski. Od 1975 transport kolejowy przegrywa walkę na rzecz transportu samochodowego.
I tak prawdopodobnie legenda ekwadorskiej kolei odeszła by w zapomnienie gdyby nie  National Institute of Cultural  Heritahe (INPC), który 1 kwietnia 2008 roku wpisał ja   do swiatowego dziedzictwa kultury. Od tego czasu znow możemy cieszyc się przejazdzka najbardziej niebezpieczna koleja na świecie.

 Obecnie możemy cieszyc się ośmioma  roznymi trasami, jednak na dzień dzisiejszy ze względu na prace remontowe dzialaja jedynie cztery.

Podroz proponujemy zacząć od odwiedzenia stacji kolejowej Eloy Alfaro w Chimbacalle (Quito). Znajdziecie tam muzeum otwarte od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 16:00; a także kawiarnie dzialajaca od poniedziałku do wtorku w godzinach od 10:00 do 16:00, a od srody do niedzieli od 7:00 do 19:00

Trasa Nariz del Dablo
stacje: Alausi - Simbabe- Alausi
dostepnosc: od wtorku do niedzieli oraz swieta
wyjazd: 8:00/ 11:00/ 15:00
odleglosc: 12 kilometrow
czas: 2 godziny 30 minut
cena: $25*

Trasa ta pozwoli nacieszyc sie typowo andyjskimi widokami, kultura i folklorem tych rejonow. A kreta trasa zapewne podniesie poziom adreanaliny u niejednego turysty. 
*Cena obejmuje wstep do muzeum Condor Pununa i wystepy ludowych artystow.

Tren de Libertad
stacje: Ibarra- Salinas- Ibarra
dostepnosc: Od wtorku do niedzieli oraz swieta
wyjazd: 10:30
odleglosc: 30 kilometrow
czas: 1 godzina 30 minut
cena: $20 lub $25
Trasa ta biegnie przez liczne mosty i tunele, ktore z pewnoscia dodaja jej smaczku. W Salinas afrykansko-ekwadorska spolecznosc przygotowala dla podroznych niespodzianke.

Sendero de los Arrozales
stacje: Duran- Yaguachi - Duran
dostepnosc: od wtorku do niedzieli rowniez w swieta
wyjazd: 9:00/ 13:15
odleglosc:  22 kilometry
czas: 1 godzina
cena: $12 lub $8
Na tym odcinku zapoznac sie mozna z produkcja i tradycjami jakimi poszcycic sie moze wybrzeze.

Banos de Inca
stacje: El Tambo - Coyoctor- El Tambo
dystans: 3,5 kilometra
czas: 20 minut
wyjazd: opcja 1- Sroda, czwartek, piatek
              czas: 1 wyjazd rano, 1 po poludniu
             opcja 2 - sobota, niedziela i swieta
             czas: 9:30/ 11:00/ 12:30/ 14:30/ 16:30
cena: $5
To napewno gratka dla milosnikow historii, ktorzy moga sie tu zapoznac z kultem slonca i ksiezyca.

Zyczymy udanej podrozy.