Feliz Año Nuevo 2012

styczeń 1, 2012Wszyscy mniej lub bardziej niecierpliwie czekaliśmy na Nowy Rok - i oto jest !!!  Mam nadzieję, ze okaze się on dla nas łaskawy i pomyślny !!!

A jak Nowy Rok witają Ekwadorczycy??  Wydaje się, ze więcj uwagi poświęcają oni odpowiedniemu pozegnaniu starego roku.
Juz na kilkanaście dni przed sylwestrem budują oni specjalne kukły wykonane z papieru i drewna.  Wkłada się do nich liściki na których spisuje się wszystkie złe rzeczy jakie się nam przytrafiły w mijającym roku.  Następnie tuz przed północą kukły te się pali - co ma nas uchronić przed powtórzeniem nieprzjemnych doświadczeń zeszłego roku.  A powstaływ czasie tych palenisk ogień i dym  ma odstraszyć złe demony i pecha, który moze na nas czychać...

A jak zapewnić sobie przychylność świata w nowym roku??  Według miejscowych wierzeń w pierwszy dzień nowego roku nalezy posiać lub posadzić nową roślinkę.  Do doniczki nalezy włozyć liscik z zyczeniami na nowy rok.  Jeśli roślinka wyrośnie a jeszcze lepiej gdy zakwitnie - to mozemy spać spokojnie : nasze plany i zyczenia napewno się spełnią !!!

Urzeczeni tą tradycją postanowliśmy przeszczepić ja na nasz polski grunt, przeciez nie mozemy sobie pozwolić na pech...

Do Siego Roku

 
 

Nasze pierwsze Świeta część 2

grudzień 29, 2011

Dyskusje na temat tego, co będziemy jeść podczas wigilijnej kolacji zaczęły się na kilka tygodni przed wigilią.  Zgodnie ustaliliśmy, iz z racji tego ze mieszkamy nad oceanem ryb na naszym świątecznym stole nie moze zabraknąć: tak wiec obowiązkowo ryba smazona, ryba po grecku zwłaszcza, ze zarówno marchew jak i pietruszka (o ile uda sie nam zakupić taką do jakiej przywykliśmy) są tu pokaźnych rozmiarów.  Oprócz ryb oczywiście kapusta z grzybami , której przyrządzenie ...


Czytaj dalej...
 

Nasze pierwsze święta...

grudzień 26, 2011
Święta na równku - przede wszystkim znacznie cieplejsze od tych do których przywykliśmy w domu. 
Choć mieliśmy juz okazję spędzać świeta w miłym ciepełku (mieszkając na Florydzie)  to te jednak smakują zupełnie inaczej.  I szczerze mówiąc cięzko się było przyzwyczaić do myśli, ze to juz Święta. Jednak postanowiliśmy stanąć na wysokości zadania i na tydzień przed świętami wyruszyliśmy do Portoviejo by nabyć niezbędny symbol świat - choinke :)
Wybór drzewka o...
Czytaj dalej...