Słyszymy tylko to chcemy słyszeć i to wcale nie jest ważne, czy jest to prawda i niewiele nas obchodzi to na ile zasłyszane wiadomości mijają się z prawda, aż do chwili, gdy nie dotyczą  nas  osobiście.

Tak to zwykle bywa, gdy mowa o ubezpieczeniach zdrowotnych.

(Mam nadzieję, że pamiętacie informacje zawarte w artykule o ubezpieczeniach na zdrowie w Ekwadorze, która jakiś czas temu pojawiła się na naszej stronie.)


Kilka rozmów telefonicznych z przedstawicielami firm ubezpieczeniowych daje klarowny obraz sytuacji. Tutaj  ubezpieczenia to tez czysta forma businessu  i liczy się tylko czas i pieniądz.

Wiele osób zapytuje nas o warunki i opłaty itd itp..."Jeśli nie możemy dostać ubezpieczenia na zdrowie dla całej rodziny to Ekwador nie leży w kręgu naszych zainteresowań..."

 

Choć mój kolega wygląda młodziej od wielu z nas, to dla ubezpieczycieli ma  już 70 lat, i oboje wraz ze swoją 64 letnia żoną mają pewne zaszłości chorobowe. Agent z którym rozmawiałem zdyskwalifikował mnie i mego kolegę zaraz na początku rozmowy ze względu na wiek.

 

Większość firm ubezpieczeniowych w Ekwadorze, podobnie jak w innych krajach, oferuje nowe programy ubezpieczenia na zdrowie osobom przed 65 rokiem życia. Ale co z osobami powyżej tej granicy??


Pozostają do wyboru BMI i Cruz Blanca które akceptują podania osób po 65 urodzinach.

Należy wspomnieć, że Corporation Salud S.A. prowadzi specjalny program dla osób po 65 zwany - Años dorados.   

                                   

A wiec jest niezaprzeczalnym faktem, że BMI i Cruz Blanca pozostają przez wiele lat na rynku ubezpieczeń zdrowotnych w Ekwadorze i posiadają coraz więcej stowarzyszonych klinik i lekarzy specjalistów na terenie całego kraju, a także dobrze wyszkolonych swoich przedstawicieli zapewne i w twojej okolicy.

Rozmowy telefoniczne z przedstawicielem Cruz Blanca upewniły mnie w przekonaniu, że tak naprawdę to jedyna kompania ubezpieczeniowa która nie stawia limitów wiekowych dla nowych kandydatów  występujących o ubezpieczenie na zdrowie.

 

Dla wspomnianego wyżej mojego znajomego siedemdziesięciolatka  i jego małżonki kompania BMI zażyczyła sobie opłatę miesięczną w wysokości $540 gdzie suma ubezpieczenia medycznego określona została dla ich dwojga jako $150,000 na rok za usługi medyczne oraz do $15,000 na rok  za leki i inne niekonieczne usługi medyczne jak np. kontrolne badania okresowe. Udział własny $200 na rok.

 

Cruz Blanca posiada plan ubezpieczenia na zdrowie dla osób 65+ z opłatą miesięczną zaczynającą się od $105 na osobę za pełne pokrycie leczenia po nieszczęśliwych wypadkach, oraz przypadkach wymagających interwencji medycznej.

 

Powinniście mimo wszystko wiedzieć kilka rzeczy o ubezpieczeniach zdrowotnych w Ekwadorze.  

Dla ubezpieczyciela wszelkiego rodzaju  poprzednie stany chorobowe i związane z nimi komplikacje, wykryte na wstępnym badaniu lekarskim kandydata do ubezpieczenia nie będą nigdy pokrywane przez to ubezpieczenie. Wstępne badanie lekarskie prawdopodobnie nie będzie zbyt szczegółowe, a być może nie będzie nawet konieczne, chyba że masz więcej  niż 65 lat.

 

Jak już powiedziano drobne dolegliwości zdrowotne wykryte na wstępnym badaniu wyłączą je spod ubezpieczenia, jednak poważniejsze zaszłości jak cukrzyca w większości przypadków  zdyskwalifikuje twoje starania.


W tym momencie najlepszą informacją jest to że opieka medyczna w Ekwadorze jest TANIA

$20 płacisz za czyszczenie zębów, $5-$25 za badanie lekarskie kilkaset dolarów to poważna operacja w szpitalu.

Wiele osób ponosi to ryzyko i płaci za usługi kiedy zachodzi ich konieczność. 

 

Są oczywiście tacy którzy płacą za ubezpieczenie w USA, a mieszkają stale w Ekwadorze.

Na dzień dzisiejszy jedynie Blue Cross Blue Shield  pokrywa połowę wydatków medycznych jakie ponieśliśmy poza granicą USA.

Decyzja należy do każdego z nas, trzeba ją podjąć i rozsądnie uzasadnić, a czasem tez warto spędzić kilka minut z ołówkiem w ręce lub kalkulatorem. Powodzenia.