Nastąpił wzrost podatku od wywożonej gotówki z Ekwadoru z 2% do 5% niezależnie od sumy transakcji, co dotyczy wszystkich transakcji z zagranicą. Nie podlega temu podatkowi rozliczenia zysków.

W tej sprawie wypowiedzi przedstawicieli znanych firm prawniczych są zgodne :
...podniesienie podatku od wywożonej z kraju gotówki (Impuesto a la salida de divisas - ISD) z poziomu 2% do 5% będzie miało poważny wpływ na ceny wszystkie artykułów importowanch do Ekwadoru i daleko więcej bo nawet dotknie to budownictwo.
Jeśli chodzi o wpływ podatku ISD na transakcje związane z zakupem nieruchomości to cena ziemi może być podwyższona jeśli transakcja i zapłata zostanie dokonana w kraju, a pieniądze w efekcie będą musiały być wysłane do innego kraju. Jak zwykle można tego uniknąć w prosty sposób płacąc za transakcję pomiędzy zagranicznymi bankami.
Jednakże jeśli chodzi o deweloperów i firmy budowlane to dochód musi być zgłoszony i podatek ISD może być zapłacony tu lub zagranicą a później zaraportowany do SRI

Jak wcześniej wspomniano są dwa przypadki zwolnienia od podatku ISD:
1. Ekwadorczyk lub obcokrajowiec opuszczający kraj -jeśli posiada przy sobie sumę gotówki nie większą niż $9,210. Podatek ISD będzie pobrany tylko od nadwyżki powyżej sumy
2 . Przelewy na sumy mniejsze niż $1,000 pod warunkiem ze karty kredytowe lub debetowe nie brały udziału w transakcji.

Inni prawnicy stwierdzają, iż już od dłuższego czasu większość transakcji zawieranych i dotyczących sprzedaży nieruchomości w Ekwadorze jest płaconych poza jego granicami.
Gdy przed dwoma laty wprowadzono 2% podatek ISD zwiększyła się radykalnie ilość transakcji płaconych w innych krajach.
Wierzymy w to, ze podniesienie podatku ISD do 5% jest chwilowe i może na rok przyszły Rząd zrobi przegląd i korektę ustawy.
W tej chwili oczekujemy na przepisy wykonawcze aktualnych zmian. Mamy nadzieje , ze nie zmniejszy to zainteresowania zakupami nieruchomości.

Nowi przybysze przenoszący się do Ekwadoru powinni brać pod uwagę takie zmiany w miejscowych przepisach szczególnie planując budżet domowy na nowym terenie. Jak do tej pory rząd Ekwadoru nie zrobił niczego by opodatkować nowych rezydentów. Podatek dochodowy łatwo ominąć, a podatki od nieruchomości są śmiesznie niskie. Z mojej praktyki powiem, że ilość przybyszów rośnie, tym samym oczy rządu kierują się w stronę nowego zjawiska demograficznego i pytają " jak dostać więcej"? Jednak póki co podatki są naprawdę niskie i nie zmienią się w ciągu nocy. Co prawdopodobnie zmieni się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Nie sadzę jednak by te przeobrażenia wiele zmieniły w naszym życiu przybysza , co najwyżej zmniejszy się trochę ilość zwolnień i dziur w przepisach pozwalających na przekręty.
Jednak pamiętajcie o nich w swoich planach wydatków by ewentualny wzrost kosztów utrzymania nie był dla was niespodzianką.
Mam nadzieję, że ten krótki komentarz będzie pomocny. Pozdrawiam